Antikapitalist Forum: Özgürlükçü Tartışma Platformu

antikapitalist-forum-webSeçimlerde tarihi bir zafer elde ettik. Ama esas mücadele tam da şimdi başlıyor. Barış için, özgürlük için, ezilen halklarla birlikte her zamankinden daha güçlü bir mücadele vermek için daha çok konuşmak ve daha çok çalışmak gerekiyor.

DSİP olarak 12-13 ve 20 Haziran tarihlerinde yapacağımız Antikapitalist Forumlarda da seçimlerden sonraki dönemde nasıl mücadele etmek gerektiğini ve antikapitalist hareketi nasıl büyüteceğimizi konuşacağız.

Bu dönemi birlikte değerlendirip, mücadelemize birlikte yön verelim.

Forumlar herkesin katılımına açıktır.

Etkinlik Takvimi:

12 Haziran Cuma: Fatih

  • 19:00 – Seçimlerin ardından nasıl bir Türkiye, nasıl bir mücadele?
    Konuşmacılar: Roni Margulies [DSİP MK Üyesi] ve Ümit İzmen [Ekonomist]
    Yer: At Pazarı Meydanı Sok. No:7 Fatih İstanbul

Ayrıntılar: https://www.facebook.com/events/1621224504825149/

İletişim: 0505 352 40 99


13 Haziran Cumartesi: Kadıköy

  • 14:00 – Seçimlerin ardından nasıl bir Türkiye, nasıl bir mücadele?
    Konuşmacılar: Ayla Deren [DSİP MK Üyesi]  ve Murad Mıhçı [Nor Zartonk – HDP Mv. Adayı]
  • 16:00 – Neden antikapitalist bir bloğa ihtiyacımız var?
    Konuşmacılar: Ayşe Demirbilek [DSİP MK Üyesi] ve Fırat Seymen [10dan Sonra aktivisti]

Yer: Serasker Caddesi, No:88, Kat:3, Nergis Apt. (Merve İletişim’in üst katı) Kadıköy – İstanbul

Ayrıntılar: https://www.facebook.com/events/1621224504825149/

İletişim: 0537 471 19 05


13 Haziran Cumartesi: Şişli

  • 14:00 – Seçimlerin ardından nasıl bir Türkiye, nasıl bir mücadele?
    Konuşmacı: Meltem Oral [DSİP Eşsözcüsü]
  • 16:00 – Barışı nasıl kazanacağız?
    Konuşmacı: Ozan Tekin [DSİP MK Üyesi]
    Yer: Nakiye Ergün Sokak, No: 32, Kat: 1, Osmanbey – Şişli – İstanbulAyrıntılar: https://www.facebook.com/events/1621224504825149/İletişim: 0555 637 24 50

13 Haziran Cumartesi: ANKARA

  • 14:00 – Seçimlerin ardından nasıl bir Türkiye, nasıl bir mücadele?
    Konuşmacılar: Şenol Karakaş [DSİP Eşsözcüsü] ve Canan Şahin [DSİP MK Üyesi]
  • 16:00 – Kitlesel, antikapitalist yeni bir muhalefet ihtiyacı
    Konuşmacılar: Atilla Dirim [DSİP MK Üyesi], Volkan Akyıldırım [DSİP MK Üyesi]

Yer: Konur Sk, No:14/13, Kızılay – Ankara

Ayrıntılar: https://www.facebook.com/events/1621224504825149/

İletişim: 0532 525 44 71


13 Haziran Cumartesi: İZMİR

  • 14:00 – Seçimlerin ardından nasıl bir Türkiye, nasıl bir mücadele?
    Konuşmacı: Roni Margulies [DSİP MK Üyesi]
  • 16:00 – Çözüm, barış, özgürlük
    Konuşmacı: Tolga Tüzün [DSİP MK Üyesi]

Yer: Kıbrıs Şehitleri Cd, 1462. Sk, No: 20, D:1, Alsancak Konak – İzmir

Ayrıntılar: https://www.facebook.com/events/1621224504825149/

İletişim: 0507 304 45 67


20 Haziran Cumartesi: TEKİRDAĞ

  • 14:00 – Seçimlerin ardından nasıl bir Türkiye, nasıl bir mücadele?
    Konuşmacı: Roni Margulies [DSİP MK Üyesi]
  • 16:00 – Yeni, kitlesel bir sol
    Konuşmacı: Ümit İzmen [DSİP MK Üyesi]

Yer: Sinemalar sokağı no: 53/1 Süleymanpaşa Tekirdağ

Ayrıntılar: https://www.facebook.com/events/1621224504825149/

İletişim: 0533 233 41 50

8-12 Nisan’da İstanbul’da: Marksizm 2015’in programı

program

DSİP’in ev sahipliğinde 8-12 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da Taksim Hill Otel’de düzenlenecek olan, bu yıl 6 ülkeden sosyalistlerin de katılım sağlayacağı Marksizm 2015’in programı şöyle:

www.facebook.com/events/1041232452559808/

8 Nisan Çarşamba

19.00-20.30

1915’le Yüzleşmek

Moderatör: Levent Şensever
Ufuk Uras (İstanbul eski milletvekili), Eren Keskin (Avukat, insan hakları aktivisti), Ohannes Kılıçdağı (Agos yazarı, İst. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi), Yıldız Önen (Küresel BAK sözcüsü)

9 Nisan Perşembe

15.00-16.30
Soykırımın Ekonomi Politiği
Ümit Kurt (Araştırmacı), Atilla Dirim (Marksist.org editörü), Arus Yumul (İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi)

17.00-18.30
Karl Marx: Aşağıdan Sosyalizmin Savunusu
Can Irmak Özinanır (Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi), Ayşe Demirbilek (DSİP MK üyesi)

19.00-20.30
Avrupa’da Solun Yükselişi
Alex Callinicos (SWP-İngiltere), Marta Castillo (Podemos-İspanya), Giorgos Pittas (SEK-Yunanistan), Kerem Kabadayı (Mor ve Ötesi bateristi, Küresel Bak sözcüsü, DSİP MK üyesi)

10 Nisan Cuma

15.00-16.30
Rosa Luxemburg: Kapitalizmi Devrimle Aşmak
Tuğba Maran (İst. Bilgi Üniversitesi asistan), Özdeş Özbay (Antikapitalist Öğrenciler)

17.00-18.30
Ergenekon, Balyoz Hayal Mahsulü müydü?
Erdal Doğan (Hrant Dink ve Zirve katliamı davası avukatı), Tolga Tüzün (Müzisyen, İst. Bilgi Üni. Öğretim Üyesi)

19.00-20.30 
Kürtlerin Özgürlüğü ve Barış Mücadelesi
Mithat Sancar (Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi), Şenol Karakaş (DSİP Eş Sözcüsü), Hasip Kaplan (HDP milletvekili)

11 Nisan Cumartesi

11.00-12.30
Türkiye’de Sol Bir Alternatif Nasıl Yükselir?
Besim Dellaloğlu (Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi), Oya Baydar (Romancı, yazar), Ümit İzmen (Ekonomist, yazar)

13.00-14.30 
Kapitalizmin Mezar Kazıcısı: İşçi Sınıfı
John Molynuex (SWP-İrlanda)

13.00-14.30
Sınıf Mücadelesi ve LGBTİ Bireylerin Özgürlüğü
Nicola Field (SWP-İngiltere) ,Gethin Roberts(LGBTİ aktivisti), Canan Şahin (Marksist.org yazarı), Levent Pişkin (Avukat, LGBTİ aktivisti)

15.00-16.30
Marksizm ve Din
Sinan Özbek (Kocaeli Üni. Felsefe Bölümü Başkanı)

15.00-16.30
İklim için Ben de Varım!
Ömer Madra (Açık Radyo, iklim aktivisti), Nuran Yüce (Küresel Eylem Grubu sözcüsü, Su Hakkı aktivisti), Reşit Elçin (Greenpeace Akdeniz Yerel Hareketler Koordinatörü), Mehmet Uludağ (İrlanda Su Hakkı Kampanyası aktivisti)

15.00-16.30
Cinsiyetçiliği Nasıl Yenebiliriz?
Alper Koç (Cinsomedya editörü), Funda Ata (Avukat, aktivist)

17.00-18.30
Seçimlerinde Sosyalist Tutum
Garo Paylan (HDP MYK üyesi), Ufuk Uras (İstanbul eski milletvekili), Meltem Oral (DSİP Eş Sözcüsü)

17.00-18.30
1915’de İdam Edilen Ermeni Sosyalistler
Ragıp Zarakolu (Yayıncı, insan hakları aktivisti), Volkan Akyıldırım (DSİP MK Üyesi)

17.00-18.30
Direnişten Greve: İşçiler Nasıl Kazanır?
Moderatör: Çağla Oflas
Ali Babacanoğlu (Ejot İşçisi)
Mehmet Işık (Sosyal-İş sendikası üyesi, Bilgi Üniversitesi)
Mustafa Adnan Akyol (İnşaat İşçileri Sendikası)
Yavuz Sabancı (Lewis İşyeri Temsilcisi)
Kemal Başak (DSİP)

19.00-20.30
Emperyalizmin Çoklu Krizi
Alex Callinicos (SWP-İngiltere)

12 Nisan Pazar

11.00-12.30
Türlerin Kökenini ve Evrimi Kavramak
Moderatör: Roni Margulies
Mustafa Arslantunalı (Yayıncı, yazar), Tolga Yıldız (İstanbul Üniversitesi asistan)

13.00-14.30
Kapitalizmin Betonu Kentlerde Direniş
Korhan Gümüş (Mimar, aktivist, DSİP MK üyesi), Ferhat Kentel (İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi)

13.00-14.30
Ortadoğu’da Devrim ve Karşı Devrim
Ghayath Naisse (Suriye), Ozan Tekin (Marksist.org editörü), Elia El Khazen (Lübnan)

15.00-16.30
Fantastik Sinema: Gerçeğe Çağrı mı Maskeleme mi?
Kutlukhan Kutlu (Sinema eleştirmeni), Bülent Somay (İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi)

15.00-16.30
Milliyetçilik: Egemen Sınıfın Geleneği
Özgür Sevgi Göral (Hakikat Adalet Hafıza Merkezi yöneticisi), Roni Margulies (Şair, yazar, DSİP MK üyesi)

15.00-16.30
21. yüzyılda Sosyalizm Mümkün mü?
John Molyneux(SWP-İrlanda), Ersin Damarsardı (Doktor, aktivist)

17.00-18.30
Türkiye Cumhuriyeti: Halkların Hapishanesi
Cafer Solgun (Yüzleşme Derneği)
Furkan Dzaps (Kafkasya Forumu)
Ferhat Kentel (İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi)
Rita Ender (Yazar)
Ferhat Bakırcıoğlu (Öğretmen)

17.00-18.30
Kapitalizmden Sonra Yaşam
Ferda Keskin (İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi), Hayko Bağdat (Gazeteci, yazar), Roni Margulies (Şair, yazar, DSİP MK üyesi)

19.00-19.30
Kapitalizmi Yenebiliriz
Meltem Oral (DSİP Eş Sözcüsü), Şenol Karakaş (DSİP Eş Sözcüsü)

Not: Marksizm’de 11 Nisan Cumartesi ve 12 Nisan Pazar günleri saat 13:00 ile 18:00 arasında çocuklar için kreş olacak.